X

Lielajam hokejam 40
2018. gada 14. martsIr 1978. gada marts un ir īstenota ideja rīkot hokeja sacensības starp LVU un RPI mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu komandām, kā pamatu ņemot TDA "Dancis" un TDA "Vektors" dejotājus. Par norises vietu tiek izvēlēta Rīgas Sporta pils ar 6000 skatītāju vietām, tās sadalot uz pusēm starp LVU un RPI arodbiedrībām. Biļetes, protams, par maksu, jo, lai tiktu pie lielākas valsts naudas, ir "jāizpilda finanšu plāns!".

Neskatoties uz vēlo nakts stundu, kurā tiek rīkota spēle, Rīgas Sporta pils ir stāvgrūdām pilna! Tā kā spēlētāju vidū ir dažādu nozaru pašdarbnieki, uz spēli ierodas visi - gan mācībspēki, gan studenti - dejotāji, dziedātāji, aktieri, orķestranti - RPI pūtējorķestris "SPO" spēlētājus uzmundrina, ik pa laiciņam uzraujot kādu maršu. LVU atbalstītāji ar līdzņemtajiem katliem un pannām skaļumā neatpaliek, tiek dziedātas dziesmas, saukti saukļi un rībināts uz nebēdu. Viss kā pie kārtīgiem studentiem! Pat milicija sarosījusies, un satraukumā par studentu dumpi vai kādu politisko sacelšanos ap Pili lielā kvantumā sabraukušas patruļmašīnas, kā runā, iespējams, ar kādu pulkvedi priekšgalā un "iefiltrētiem" skatītājiem.
Šādās noskaņās "Lielais hokejs" Rīgas Sporta pilī sagaida arī savu 10. spēli, kas uz nākamajiem desmit gadiem izrādās pēdējā...

Ir 1999. gads. Pēc plānotā koncerta Talsos iecerētas arī hokeja sacensības, kurās kā dalībnieki būs ne tikai LU un RTU studenti, bet arī draugi no LLU - TDA "Kalve" un tā saucamā "Talsu amatieru komanda". Ar to arī tiek likts pamats atjaunotajam "Danča lielajam hokejam". Turnīra formāts tiek nedaudz mainīts - līdzšinējo divu universitāšu pašdarbnieku vietā nu sacenšas draugi no dažādiem deju ansambļiem, vienmēr atceroties par vēsturisko pamatu - "Dancis" un "Vektors". Gadu gaitā par "Danča hokeja kausu" cīnījušies arī "Kalve", "Rotaļa", "Teiksma", "Rīdzenieks" u.c.
Tā saucamajā "jaunajā formātā" tiek ieviests arī papildinājums - lai spēļu starplaikus un visa turnīra norisi padarītu interesantāku arī līdzjutējiem, tiek rīkotas meiteņu stafetes, kurās katrai ar savu slidotprasmi jāveic dažnedažādas kombinācijas, izmantojot nūjas, ripas, riepas u.c. atribūtiku - ko nu katru reizi puiši meitenēm "sarūpējuši" :)

Šādā atjaunotā garā "Lielais hokejs" piedzīvo arī savu 30. jubileju, uz kuru tiek rīkots īpašs turnīrs, pieaicinot un dodot iespēju spēlēt arī turnīra pionieriem - dančiniekiem D. Babulim, J. Počam un G. Zālītim, kā arī vektorēnam U. Šteinam, pēc turnīra atklāšanas ar goda apli katram piešķirot simbolisku Goda diplomu.
Šāds 'jaunais formāts' noturas 12 gadus, kad 2010. gadā noris pēdējie "Danča lielā hokeja" mači, kuros 1. vietu iegūst TDA "Rotaļa", tādējādi paturot turnīra kausu, iespējams, uz mūžīgiem laikiem...

Ir 2017. gads. Ik gadu, dažu entuziastu atcerēts un apcerēts, "Lielais hokejs" neļauj par sevi aizmirst. Sanākot kopā aktīvistiem, tiek lemts par šīs lieliskās spēles atjaunošanu tās sākotnējā - LU pret RTU, kas nu jau precīzāk "Dancis" pret "Vektoru", draudzīgajā formātā. No jaunākiem laikiem tiek saglabātas arī meiteņu stafetes, labākā spēlētāja un "Ledus pīles" balvas. Arī jauns, pavisam draudzīgs kauss ir atkal radīts, par ko paldies "Vektoram"!

Un tā jau otro gadu hokeja sestdiena ir nupat jau klāt! No nūjām, slidām un slidotprasmes tiks notraukti putekļi un domāti skanīgākie saukļi, ar ko uzmundrināt spēlētājus. Atzīmēsim "Lielā hokeja" 40 gadu jubileju un vēlēsim, lai tradīcijai vēl vismaz 10 gadu!

Veiksmi mums, veiksmi Vektoram!

Skatītāju rindās noteikti priecāsimies ieraudzīt jebkuru, kurš kaut reizi ir piedalījies "Lielā hokeja" kausa izcīņā. 

Uz tikšanos sestdien Olainē!

Marta Poča

Saistītais albums