X

LU TDA “Dancis” kalendārs 2020
2020. gada 4. janvārisLU Tautas deju ansamblis “Dancis” ir viens no senākajiem, labākajiem, pieredzes un tradīcijām bagātākajiem Tautas deju ansambļiem Latvijā – nākamgad tas svinēs jau 75. jubileju. Gadu gaitā ansamblī izveidojušās daudzas tradīcijas papildus iknedēļas deju mēģinājumiem un ikmēneša koncertiem. Viena no tām – ansambļa kalendāra veidošana. Šogad tapis jau 16. kalendārs, kurā par audekliem kļuva paši dejotāji.

Katru gadu kalendāra bildēs modeļu lomā iejūtas ansambļa dejotāji, un idejas par kalendāra tēmām arī rodas dejotāju vidū. Šogad idejas un mākslinieciskā izpildījuma autores ir Lauma Šime un Dārta Helēna Pumpure, bet jau 5. gadu kalendāra fotogrāfs ir Jurģis Rikveilis (arī bijis Danča dejotājs). Šie 5 gadi tradīcijai devuši jaunu elpu un izvērtušies par īpaši radošu kopdarbu gan ansambļa dejotājiem, gan fotogrāfam.

2020.gada kalendārs tapa divas dienas LU telpās, pārvēršot nedēļas nogali decembra sākumā par pilnām darba dienām daļai ansambļa dejotāju. Gatavošanās, protams, sākās krietni pirms tam. Idejas par konkrētām bildēm radās jau novembrī, kad abas dejotājas tikās darba dienu vakaros, lai tās vispirms izmēģinātu un katram dejotājam piemeklētu piemērotāko kompozīciju, krāsu gammu un attēlojamo stāstu.

Autores par šī gada kalendāra tēmu saka: “Katrs no mums ir Danča dejotājs ne tikai mēģinājumu zālē, bet arī savā būtībā, identitātē un pasaules redzējumā. Tautiskais, krāšņais, individuālais, danciskais – saaug ar cilvēku pašu. Tādas izskatās Danča brīnumainās būtnes mūsu acīm.”

Par iedvesmu un palīgu kalpoja TDA “Dancis” bagātīgā tērpu noliktava. Tur glabājas tautas tērpi un to stilizējumi, ko ansamblis velk koncertos jau no tā pirmssākumiem. Daudzas no idejām radās tieši šajā tērpu noliktavā – tika izmantotas tērpu detaļas, tērpu raksti, tērpu formas un krāsu salikumi. Laumai un Dārtai kā Danča patriotēm vienmēr ir svarīgi, lai visās bildēs dejotāji sajustu paši savu ansambli, savus tērpus, savas tradīcijas un estētiskās vērtības.

Lasi par kalendāru arī šeit:
https://skaties.lv/izklaide/raibumi/tda-dancis-atkal-parsteidz-tradicionalaja-kalendara-dejotaji-iemuzinati-ka-brinumainas-butnes/
https://www.delfi.lv/kultura/news/culturenvironment/tda-dancis-radijis-neparastu-kalendaru-par-audekliem-kluvusi-pasi-dejotaji.d?id=51816159

Saistītais albums

Ideja un mākslinieciskais izpildījums: Lauma Šime un Dārta Helēna Pumpure. Foto: Jurģis Rikveilis.